WWW.KALAFBAF.COM
نحوه انتخاب دامنه مناسب برای سایت

انتخاب دامنه مناسب برای سایت چالشی است که چه یک طراح سایت باشید و چه یک مشتری، حتما با آن روبرو خواهید شد.

در این مقاله ی کلاف باف قصد داریم در رابطه با معیارهای انتخاب دامنه مناسب برای سایت صحبت کنیم و بگوییم که به هنگام انتخاب دامنه چه حساب و کتاب ذهنی باید داشته باشید.

۱- ارتباط دامنه انتخابی با کسب و کار شما

شاید این فاکتور را بتوان از جمله عمومی ترین و مهم ترین فاکتورهای انتخاب دامنه دانست.

اکثر افراد تلاش می کنند این ارتباط معنایی بین دامنه انتخابی و کسب و کار شان برقرار شود. یعنی وقتی کسی دامنه سایت را می شنود بتواند به راحتی تشخیص بدهد که کسب و کار شما چیست و یا چه هدفی از ساخت آن وب سایت دارید.

به عنوان مثال، دامنه movie4.ir را در نظر بگیرید. خب حتما با دیدن این دامنه حدس می زنید که متعلق به یک وب سایت دانلود فیلم و سریال باشد و یا hi.doctor.com این سایت هم داد می زند که یک وب سایت ارائه دهنده مقالات و یا  خدمات پزشکی، درمانی و سلامت است.

نا گفته نماند دامنه های این چنینی چون مفهوم کسب کار شما را به گوگل می فهمانند،می تواند از نظر سئو یک امتیاز مثبت برایتان محسوب شود.۲- کوتاه و به یاد ماندنی

باید تلاش کنید دامنه ای انتخاب کنید که به راحتی در ذهن بماند. و خیلی پیچیده و طولانی نباشد. البته انتخاب یک دامنه کوتاه هم این روزها تبدیل به یک معضل شده است چرا که تعدادی از دوستان همیشه در صحنه ی احتکارگر، مدت هاست شروع به خرید دامنه های کوتاه کرده اند، طوری که به سختی می توان یک دامنه ی سه حرفی آزاد برای ثبت پیدا کرد.

این دوستان ، عموما این دامنه ها را بدون اینکه هیچ نیازی به آنها داشته باشند می خرند و گوشه کناری در کمین می نشیند، حالا شما به شدت علاقه مند به خرید دامنه ای شده اید و متوجه می شوید که قبلا توسط فردی خریداری شده است. به او پیغام می دهید و متوجه می شوید که او با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن دامنه، حاضر به فروش یا انتقال آن به شما می شود…!!! ( هر چه بگویید حق دارید)

اما هنوز هم می توان با کمی دقت و حوصله یک دامنه کوتاه و به یاد ماندنی که در ذهن بماند را انتخاب کرد.

این دست دامنه ها می توانند مخفف چند کلمه یا نام شرکت شما مثل etapco که به “شرکت مهندسی توان آذرخش پارسیان” اشاره دارد باشد و یا یک کلمه معنی دار مانند divar .

۳- پسوند دامنه

هر دامنه را می توان با چندین پسوند مختلف مانند com .ir  .net .org.  و … خریداری کرد.

  در مقاله …………. به طور کامل کاربرد هر یک از این پسوندها را توضیح داده ایم. در واقع هر یک از پسوند ها یک مفهوم را برای کاربران و موتورهای جستجو همراه دارد که به هنگام ثبت دامنه، باید به آن توجه کرد اما به طور خلاصه بگوئیم که پسوند com. و ir. در ایران پرطرفدارتر هستند.

پسوند دامنه

۴- راحت در زبان بچرخد

سعی کنید از انتخاب دامنه هایی که تلفظ عجیب و غریبی دارند خود داری کنید و عباراتی را انتخاب کنید که در زبان بچرخند و با لغات دیگر اشتباه گرفته نشوند.

 5- عدم استفاده از خط تیره یا نقطه بین کلمات دامنه

سعی کنید از  dot و یا dash و یا underline در میان کلمات دامنه خود استفاده نکنید. چرا که هربار که می خواهید دامنه ی خود را به کسی معرفی کنید باید به او گوشزد کنید که بین این دو کلمه نقطه یا خط تیره هست و این خود کار شما را سخت می کند به عنوان مثال دامنه ای مانند  digikala.com بهتر است از دامنه ای مانند digi.kala.com .

۶-  سوار بر موج trend ها  

سوار بر موج trend ها

تعدادی از دامنه ها در برهه خاصی از زمان ترند می شوند به این معنا که وقتی یک مجموعه  با دامنه خود بسیار محبوب و معروف می شود دیگران سعی می کنند دامنه ای مشابه همان دامنه را برای خود انتخاب کنند تا بیشتر در ذهن ها بماند و زحمت زیادی برای برند کردن خود نکشند.
به عنوان مثال پس از موفقیت دیجی کالا، شاهد ظهور دامنه های مشابه بسیاری بوده ایم مانند digistyle  و digibaneh و … خب این هم برای خودش راهی است دیگه !!!

۷- دامنه های معنایی

این دسته از دامنه ها ظاهرا کلمات کلیدی مرتبط با آن کسب و کار را در خود ندارند اما از کلمات و یا عباراتی استفاده می کنند که مفهومی از کسب و کارشان را در خود دارد

مانند نام سایت خود ما، کلاف باف. که وب سایت را به یک بافتنی و طراح سایت رابه یک بافنده کلاف تشبیه می کند.

این دسته از سایت ها سعی می کنند که خودشان با تلاش برای برند شدن، نام و دامنه ی آن وب سایت را معنا بخشند. نمونه موفق این سایت ها در ایران شیپور و دیوار هستند.

همچنین وب سایت های پراعتباری همچون آمازون و اپل را می شناسیم که چنین انتخاب هایی را برای برند تجاری و دامنه خود داشته اند.

اشتراک گذاری:

نظرتان را با ما در میان بگذارید: دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.